Okucia okienne i do drzwi – przegląd najważniejszych elementów

Okucia okienne i drzwiowe mają znaczenie przede wszystkim dla funkcjonalności stolarki, choć wpływają również na jej ostateczny wygląd. Z tego względu wybór odpowiednich akcesoriów tego typu jest kluczową kwestią, która powinna zostać dobrze przemyślana przed zakupem. Co jednak dokładnie kryje się pod pojęciem okuć do drzwi i okien?

Okucia okienne do okien tradycyjnych, skandynawskich i angielskich

Coraz częściej w polskiej architekturze stosowane są nie tylko okna tradycyjne, ale także skandynawskie i angielskie, różniące się nie tylko wyglądem, ale i sposobem otwierania. Do każdego typu potrzebne są inne okucia okienne, dostosowane do charakterystyki danego modelu. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje okien?

- Okna tradycyjne – są to standardowe okna drewniane lub PCV, najczęściej typu rozwieranego lub rozwierano-uchylnego; wyróżniamy modele jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub trójskrzydłowe; za ich otwarcie odpowiadają okucia sterowane klamką,

- okna skandynawskie – jest to model dostosowany do skandynawskiej aury, gdzie mieszkańcy częściej zmagają się z niską temperaturą i silnym wiatrem; okna tego typu otwierają się na zewnątrz, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, stosowanych w Polsce – dzięki temu wiatr dociska je do ościeżnicy, wzmacniając ich szczelność, co skutecznie chroni dom przed utratą temperatury; okna skandynawskie dzielimy na:

- Top Hung (wychylne),

- Side Hung (rozwierane),

- Top Swing (obracane w poziomie)

- Side Swing (obracane w pionie),

- okna angielskie – w przypadku okien angielskich, najczęściej są to wersje otwierane w trybie przesuwnym (w górę i w dół) lub otwierane na zewnątrz, tak jak w przypadku modeli skandynawskich.

Okucia okienne obejmują takie elementy, jak:

- klamki okienne,

- zawiasy okienne,

- punkty zamknięcia,

- elementy przesuwne,

- wewnętrzne mechanizmy zamków.

W większości są to elementy głównie umożliwiające montaż oraz otwieranie, zamykanie i uchylanie okien, jednak takie akcesoria, jak klamki okienne, wpływają także na ich wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu, występujących w różnych stylach, kolorach i rozmiarach, dzięki czemu można dobrać produkt odpowiadający wymaganiom klienta pod każdym względem.

Okucia do okiennic tradycyjnych i z ruchomymi lamelami

Coraz większą popularnością cieszą się także okiennice, które pozwalają dodatkowo osłonić okna przed wiatrem lub nadmiernym słońcem, zwiększają prywatność mieszkańców, a także stanowią atrakcyjny element dekoracyjny dla domu. Okucia do okiennic pozwalają solidnie zamontować je do ościeżnic, pozwalając na ich swobodne otwieranie i zamykanie. Wyróżnia się okiennice:

- tradycyjne, wykorzystujące zawiasy oraz zamknięcia różnego typu,

- z lamelami ruchomymi, w których poza mocowaniem i zamkami stosuje się także mechanizmy z pokrętłem lub dźwignią, pozwalające na obrót lamela w płaszczyźnie poziomej.

Okiennice kojarzą się powszechnie z tradycyjnym budownictwem, jednak znajdują zastosowanie także w nowoczesnej architekturze – wykonuje się je z takich materiałów, jak drewno, PCV lub aluminium, posiadają także różny styl, kształty i rozmiary. Okucia do okiennic również są wykonywane w różnych stylach – zarówno klasycznym i zdobionym, jak i nowoczesnym i minimalistycznym.

Akcesoria i okucia do drzwi

Wśród elementów stolarki wymagających okuć znajdują się również drzwi. Okucia do drzwi pozwalają na ich prawidłowy montaż, otwieranie i zamykanie, mają więc wpływ nie tylko na ich funkcjonalność, ale także bezpieczeństwo domu lub mieszkania. Wyróżnia się modele wewnętrzne, zewnętrzne oraz wewnątrzklatkowe, stosowane w blokach.

Do najważniejszych elementów należą zamki drzwiowe, które pozwalają zabezpieczyć dom przed intruzami. Wśród okuć do drzwi z tej kategorii znajdują się takie elementy, jak:

- zamki wpuszczane do drzwi drewnianych,

- gałki i uchwyty z wbudowanym zamkiem,

- zamki do drzwi metalowych,

- zamki z szyldem,

- wkładki w systemie master key,

- blokady,

- zamki wierzchnie,

- zasuwa do drzwi z blokadą,

- rygiel do drzwi.

Dzięki dużej dostępności modeli o różnym stopniu zabezpieczenia można dobrać sposób zamknięcia drzwi, który będzie najbardziej odpowiadał potrzebom danego budynku i oczekiwaniom mieszkańców.

Kolejnym ważnym elementem są zawiasy do drzwi, które również odpowiadają nie tylko za funkcjonalność, ale i bezpieczeństwo stolarki. Wśród nich wyróżnia się takie typy, jak:

- zawiasy do drzwi antywyważeniowe,

- zawiasy do drzwi stalowe,

- zawiasy do drzwi mosiężne,

- zawiasy do drzwi puszkowe.

Ponadto wśród okuć do drzwi wyróżnia się także takie elementy, jak:

- kołatka do drzwi, pełniąca dziś głównie funkcję ozdobną; nadaje stolarce ciekawego charakteru i stanowi ciekawą dekorację domu,

- samozamykacze, stosowane najczęściej na klatkach schodowych i przy drzwiach w różnego typu lokalach,

- pochwyty i szyldy,

- blokady WC,

- odboje.

Wybierając okucia okienne, do okiennic lub do drzwi warto wybierać produkty sprawdzonych marek, można mieć wtedy bowiem pewność, że są to produkty trwałe, które będą doskonale służyły przez wiele lat. Ze względu na ich funkcje są intensywnie eksploatowane, dlatego powinny to być wyroby wykonane z trwałych materiałów nierdzewnych.