Jak dobrać okucia do szkła?

Okucia do szkła pozwalają na solidne zamocowanie wykonanych z tego wymagającego materiału drzwi, ścianek, blatów oraz innych elementów oraz na nadanie im odpowiednich funkcji. Jest to specyficzny rodzaj akcesoriów, który musi spełnić wiele wymogów, aby nie uszkodził wrażliwej szklanej tafli. Jak dobrać odpowiednie zawiasy i innego typu okucia?

Zastosowanie okuć do szkła hartowanego

Szkło hartowane jest bardzo chętnie wykorzystywane w wykończeniach wnętrz, posiada bowiem wiele zalet. Jest estetyczne, pasuje do nowoczesnego, minimalistycznego stylu, wpuszcza do wnętrz dużo światła i optycznie powiększa pomieszczenia. Z tego względu stosuje się je często w biurach, szczególnie podzielonych na mniejsze pomieszczenia, a także w wielu lokalach oraz w domach. Ścianki i drzwi z tego materiału doskonale sprawdzają się także w łazienkach jako alternatywa dla gotowych kabin prysznicowych. Aby zamocować elementy tego typu we wnętrzach, niezbędne są okucia do szkła – zawiasy, profile, prowadnice oraz wiele innych elementów, pozwalających na bezpieczne osadzenie tafli we właściwym miejscu.

Za ich pomocą można zamontować drzwi, ścianki działowe, balustrady, daszki oraz inne elementy wyposażenia, wykorzystywane przy wykończeniu wnętrz.

Rodzaje zawiasów do szkła

Mocowanie szklanych drzwi oraz nadanie im odpowiedniej funkcji to zadanie dla zawiasów do szkła. Dostępne są różne rodzaje tego typu okuć, różniące się między sobą budową oraz sposobem montażu. Wyróżniamy dwa typy:

- przelotowe, czyli wymagające otworów w szkle,

- nieprzelotowe, czyli zawiasy do szkła bez wiercenia.

Modele przelotowe mogą być wykorzystane wyłącznie w szkle otworowanym, czyli nawierconym już na etapie produkcji skrzydła. Laminowanej lub hartowanej tafli nie można już nawiercać, dlatego do tego typu okuć drzwi muszą być przygotowane wcześniej. Do ich montażu wykorzystuje się otwory w kształcie cylindrycznym lub stożkowym, przy czym zawiasy muszą być dostosowane do grubości tafli.

okucia do szkła

Wersje nieprzelotowe dzielą się na klejone lub zaciskowe. Wykorzystuje się przy nich również specjalne uszczelki, które chronią szkło przed zniszczeniem oraz poprawiają stabilność mocowania.

Okucia do szkła na zewnątrz

W wielu obiektach stosuje się szklane elementy na zewnątrz – witryny sklepów, drzwi, daszki, balustrady stanowią nowoczesne, atrakcyjne wykończenie budynku. W takim przypadku są one wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych, w tym wilgoci i zmiennej temperatury. Z tego względu do ich montażu wykorzystuje się okucia nierdzewne do szkła, aluminiowe, stalowe lub niklowane – dzięki wykorzystaniu trwałych, odpornych materiałów, charakteryzują się dużą wytrzymałością i mogą z powodzeniem sprawdzić się na zewnątrz.

Odporność na wilgoć jest ważna także przy okuciach, stosowanych w kabinach prysznicowych – dzięki zastosowaniu odpowiednich modeli, można cieszyć się ich wytrzymałością przez długie lata.

Montaż zawiasów do szkła

Odpowiedni montaż zawiasów do szkła ma ogromne znaczenie – ze względu na wrażliwość materiałów, nie powinny powodować one zbyt silnych i nierównych przeciążeń, które mogłyby osłabić materiał i doprowadzić do jego pęknięcia. Z tego względu okucia dostosowuje się dokładnie do wymiarów i ciężaru danego skrzydła. Warto wiedzieć, że producenci najczęściej przy dopuszczalnym przeciążeniu zawiasów wpisują wartość odpowiednią dla pary tego typu okuć, a nie pojedynczej sztuki.

W przypadku drzwi szklanych bardzo często wykorzystuje się samozamykacze, często wbudowane w zawiasy do szkła. Dzięki tym okuciom drzwi są wygodniejsze w obsłudze, zawsze także pozostają domknięte, dzięki czemu nie są narażone na stłuczenie. Spowalnia się również ich zamykanie, co nie dopuszcza do groźnego zatrzaśnięcia, np. na skutek przeciągu, które mogłoby zniszczyć taflę.

Rodzaje okuć do szkła

Okucia do szkła to szeroka grupa produktów, niezbędnych do wyposażenia i montażu wielu szklanych powierzchni. Różnią się w zależności od sposobu mocowania oraz charakterystyki danego elementu. Zazwyczaj do montażu wymagany jest komplet dopasowanych okuć, służących zarówno do mocowania, jak i nadania danej powierzchni odpowiednich funkcji.

W przypadku szklanych drzwi i ścianek montażowych potrzebne są takie elementy, jak:

- zawiasy do szkła,

- zamki i klamki,

- gałki i uchwyty,

- listwy montażowe,

- profile ościeżnicowe,

- systemy przesuwne w przypadku drzwi przesuwnych,

- mocowania punktowe.

 

W przypadku kabin prysznicowych, wykonywanych na wymiar, przydatne są:

- klamry i zawiasy do drzwi szklanych rozwieranych,

- systemy przesuwne do drzwi przesuwnych,

- uchwyty, klamki, gałki,

- łączniki do ścianek kabiny.

Do szklanych balustrad będą potrzebne m.in.:

- słupki balustrady,

- profile montażowe,

- łączniki do poręczy,

- systemy mocowania do poszczególnych elementów balustrady.

Styl okuć przeznaczonych do szkła

Zazwyczaj okucia do szklanych drzwi, ścianek i innych elementów są wykonane w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, pasującym do tego materiału. Najczęściej są to modele srebrne, w wersji błyszczącej lub matowej, choć można zamówić także produkty w innej kolorystyce – np. pasujące do industrialnych wnętrz czarne zawiasy do szkła. Możliwości są bardzo duże i pozwalają na stworzenie wyposażenia idealnie dopasowanego do charakteru danego budynku. Dzięki temu z łatwością można znaleźć produkty pasujące do wnętrz mieszkalnych, biurowych lub użytkowych.