Jak dobrać odpowiednie okucia meblowe?

Choć okucia meblowe są z pozoru najmniej znaczącym elementem nowego wyposażenia domu, ich wybór ma ogromne znaczenie dla późniejszej funkcjonalności oraz ostatecznego wyglądu szafek. Z tego względu warto sprawdzić dostępne opcje i niekoniecznie decydować się na domyślne rozwiązania – na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór zawiasów meblowych oraz pozostałych rodzajów okuć, wykonywanych w różnym stylu i o różnym sposobie działania.

Co dokładnie oznaczają okucia meblowe?

Okucia meblowe mogą brzmieć dość tajemniczo, tymczasem w ogólnym znaczeniu są to głównie akcesoria do mebli, pełniące zadania elementu funkcjonalnego lub estetycznego (lub łączącego obie te role). Wśród nich znajdują się takie produkty, jak:

- zawiasy meblowe,

- uchwyty okienne,

- zawieszki do szafek,

- prowadnice do szuflad,

- nogi mebli,

- gałki i uchwyty do szafek i szuflad,

- pręty do wnętrz szaf,

- zamki do drzwiczek mebli,

- zamknięcia, złącza, wkręty, zatrzaski do mebli.

Niektóre z nich nie są widoczne na co dzień, ale mają bardzo duże znaczenie przy prawidłowym montażu wszelkiego typu mebli oraz późniejszej wygodzie ich użytkowania. Inne znacząco wpływają na wygląd całego wyposażenia – mogą nadać mu pożądanego charakteru lub sprawić, że będzie zupełnie unikalne.

Poniżej przedstawiamy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając zawiasy oraz pozostałe okucia meblowe w sklepie, aby jak najlepiej dobrać je do swoich oczekiwań i potrzeb.

okucia meblowe

Funkcjonalność okuć – rodzaje zawiasów meblowych

Okucia meblowe mają ogromny wpływ na funkcjonalność wyposażenia – dzięki nim można zwiększyć ilość półek i szuflad w szafce, stworzyć miejsce do wieszania płaszczy, ułatwić wysuwanie szuflad, zmienić wysokość komody – dostępnych opcji jest bardzo dużo. Pozwalają nie tylko wyposażyć nowe meble, ale także poprawić użyteczność starego wyposażenia, dając mu drugie życie.

Jednym z najważniejszych rodzajów okuć są zawiasy meblowe, za których pomocą można wyposażyć każdą szafkę – w kuchni, salonie, sypialni i pozostałych wnętrzach. Występują w różnych rodzajach, w zależności od sposobu otwierania drzwi. Można wyróżnić takie modele, jak:

- zawiasy do drzwi nakładanych, czyli znajdujących się całkowicie na zewnątrz mebla,

- zawiasy do drzwi wpuszczanych, czyli znajdujących się wewnątrz mebla,

- zawiasy do drzwi bliźniaczych,

- zawiasy do drzwi składanych, dla szafek o dwóch oddzielnych frontach (najczęściej w przypadku szafek narożnikowych),

- zawiasy do drzwi narożnych,

- zawiasy do drzwi równoległych.

Ponadto wyróżnia się także zawiasy meblowe, wykorzystywane w przypadku szafek z frontami bez uchwytów, otwieranymi za pomocą lekkiego popchnięcia, modele wykorzystujące tzw. „cichy domyk” oraz wersje specjalne, stosowane w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykorzystania standardowych produktów.

Rodzaj zawiasu wykorzystuje się bezpośrednio do typu mebla – w przypadku modernizacji posiadanego już wyposażenia, można z ich pomocą całkowicie zmienić sposób otwierania frontów, lub usprawnić je o taką opcję, jak cichy domyk.

Zmiana stylu mebli za pomocą okuć

Akcesoria meblowe mają także ogromny wpływ na ostateczny wygląd mebli. Można z ich pomocą wyposażyć nowe szafki lub całkowicie odmienić wygląd swojego starego sprzętu. W naszym sklepie z okuciami meblowymi dostępny jest bardzo szeroki wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu można z łatwością znaleźć modele dopasowane do swoich preferencji oraz stylu mebli. Elementem, który jest najłatwiej wymienić, a przy tym ma największy wpływ na wygląd szafki czy komody, są uchwyty i klamki – oferujemy zarówno modele klasyczne, jak i nowoczesne, co pozwala dobrać odpowiednią wersję do swoich mebli.

W przypadku tradycyjnego wyposażenia z drewna warto pokusić się o bardziej klasyczne modele – w zależności od oczekiwań, w wersji prostej lub zdobionej. Kolorystycznie doskonale sprawdzi się złoto oraz czerń. Modne białe szafki, nadal utrzymane w stylu retro, również świetnie współgrają z takim zestawem kolorystycznym.

W przypadku nowoczesnych mebli najlepiej sprawdza się minimalizm – proste formy i geometryczne kształty doskonale pasują do gładkich powierzchni tego typu szafek. Kolorystycznie często wybiera się srebro, choć złoto i czerń również świetnie sprawdzą się w niektórych wnętrzach.

Wymiana okuć meblowych to jeden z najtańszych, a przy tym najskuteczniejszych sposobów na renowację pomieszczenia – można całkowicie zmienić charakter kuchni, pokoju dziecięcego, salonu lub innych wnętrz, zmieniając jedynie gałki i klamki w szafkach i szufladach. Warto sprawdzić dostępne opcje i zdecydować się na modele o modnym lub ponadczasowym wyglądzie.

Zawiasy meblowe i inne okucia, wykonane z trwałych materiałów

Wybierając akcesoria do mebli, koniecznie trzeba zwrócić także uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Ma to bowiem wpływ na ich trwałość i przekłada się na późniejszy wygląd i funkcjonalność wyposażenia domu. W ofercie naszego sklepu z okuciami meblowymi znajdują się produkty wykonane ze stali, mosiądzu, gumy oraz wielu innych materiałów – są to wysokiej klasy wyroby, charakteryzujące się dużą wytrzymałością. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako elementy wykończeniowe mebli, zarówno niezawodnie pełniąc swoje funkcje, jak i estetycznie wyglądając.