Jak zmienić wnętrze za pomocą okuć meblowych, okiennych i do drzwi?

Okucia meblowe nie są pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o wystroju wnętrz i ogólnej aranżacji domu lub mieszkania. Mają jednak ogromny wpływ na charakter wykończenia pomieszczeń i pozwalają na wprowadzenie w nim sporych zmian niskim kosztem i bez potrzeby przeprowadzania remontu.

 

Okucia do mebli, czyli jak szybko i tanio zmienić wygląd szafek

Okucia meblowe, choć są niewielkimi elementami, mają w większości przypadków duże znaczenie dla wyglądu wyposażenia wnętrz. Choć nie wszystkie modele są widoczne – np. zawiasy meblowe – to klamki i gałki do szafek oraz inne elementy łączące funkcję praktyczną z ozdobną potrafią znacząco odmienić styl mebli. Okucia występują w najróżniejszych stylach, kształtach i kolorystyce, mogą być także wykonywane z różnych materiałów – znajdziemy wśród nich modele:

- minimalistyczne, najczęściej w prostych kształtach geometrycznych i w opcji srebrnej, złotej, czarnej lub białej, doskonale pasujące do nowoczesnych mebli,

- rustykalne, często wykonane z pomalowanej na matową czerń stali i postarzane, dzięki czemu nadają meblom klimat w stylu retro,

- klasyczne, najczęściej z delikatnymi zdobieniami, w różnej kolorystyce i kształtach, pasujące do większości mebli,

- dziecięce, dostępne w fantazyjnych kształtach i kolorach, wprowadzające wesoły klimat do sypialni najmłodszych członków rodziny.

W sklepie z okuciami meblowymi można znaleźć setki wzorów klamek, gałek i zamków do szafek i szuflad, które są w stanie całkowicie odmienić wygląd wnętrza. Nie zawsze musimy przy tym trzymać się schematu: nowoczesne uchwyty do nowoczesnych mebli – można uzyskać także ciekawe efekty, mieszając style, np. nowoczesnym meblom o prostej bryle dodać rustykalne uchwyty. Okucia mogą być dopasowane do ogólnego wystroju wnętrza również pod kątem kolorystyki innych elementów wyposażenia – przykładowo, jeśli w kuchni mamy np. złoty reling lub karnisz, złote uchwyty będą świetnie komponowały się z całym pomieszczeniem.

Wymieniając klamki i gałki w szafkach i szufladach, można całkowicie odmienić charakter nie tylko mebli, ale i całego wnętrza – jest to najtańszy i najłatwiejszy sposób na zmiany w wystroju domu czy mieszkania.

 

Okucia do drzwi – duża zmiana niskim kosztem

Z łatwością można także dokonać zmian w swoim domu, wymieniając okucia do drzwi. Klamka i zamek w drzwiach wejściowych mogą także odmienić styl frontu budynku, dlatego warto zastanowić się nad ich wymianą, jeśli chcemy nieco odświeżyć wygląd domu. Dodatkowo można zamontować również kołatkę do drzwi, co będzie bardzo ciekawą ozdobą, wprowadzającą klasyczny lub rustykalny styl do wyglądu budynku. Skrzydło wejściowe od wewnątrz może zostać także wyposażone w rygiel do drzwi, który będzie zarówno dodatkowym zabezpieczeniem, jak i ozdobą – elementy tego typu również występują w różnych stylach, kształtach i kolorystyce. Zasuwa do drzwi może być wprowadzona zarówno w mieszkaniach i domach, jak i dodatkowych zabudowaniach, np. szopce na narzędzia.

Drzwi wewnętrzne powinny mieć okucia dopasowane do stylu, w jakim są wykonane – na rynku mamy dostęp do klamek, zamków i zawiasów w najróżniejszych kształtach i kolorach, od minimalistycznych po najbardziej zdobione. Można znaleźć także niebanalne prowadnice do drzwi przesuwnych, pozwalające na wprowadzenie zupełnie nowego stylu do wnętrza. Warto pomyśleć o ujednoliceniu wszystkich okuć – zarówno tych przeznaczonych do drzwi i okien, jak i meblowych. Dzięki temu dom będzie miał spójny wystrój, a każde wnętrze będzie idealnie pasowało do całości aranżacji.

 

Okucia okienne i do okiennic

Wśród okuć okiennych jedynie klamki okienne są widocznym elementem, który ma bezpośredni wpływ na wygląd wnętrza. Możemy znaleźć modele wykonane z różnych materiałów, od klasycznych białych, wykonanych z plastiku, po metalowe w odcieniach złota, srebra lub czerni. Zazwyczaj dobiera się je do rodzaju i koloru okien, a także okuć zastosowanych przy drzwiach – pozwala to na uzyskanie bardzo spójnego efektu. Tutaj również możemy wprowadzić zmianę, mającą duży wpływ na wygląd wnętrza, np. zamieniając złote klamki na czarne, wprowadzające bardziej industrialny styl.

Jeśli posiadamy w domu okiennice, okucia do tego typu wyposażenia również występują w różnych wzorach i kolorystyce. Możemy dzięki nim uzyskać bardzo rustykalny, oryginalny charakter okiennic, lub pójść w delikatniejszy styl, który nie będzie tak mocno rzucał się w oczy. Tak jak w przypadku drzwi zewnętrznych, wymiana okuć tego typu będzie miała spore znaczenie dla wyglądu całego budynku również od frontu, dlatego jest to ciekawy sposób na zmianę stylu domu.

 

Wymiana okuć – najprostszy sposób na zmianę

Wymiana okuć meblowych, okiennych czy drzwiowych to bardzo prosty sposób na odświeżenie wyglądu budynku, zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Są to niewielkie elementy, zazwyczaj dostępne w niskich cenach, dzięki czemu można z łatwością wymienić wszystkie okucia w danym zestawie mebli, a nawet we wszystkich wnętrzach. Duży wybór na rynku pozwala na wprowadzenie dowolnego stylu do swojego wnętrza, i to bez czasochłonnych prac remontowych.