Jak dobrać okucia do okiennic drewnianych, aluminiowych i PCV?

Okiennice wracają do łask, i to niekoniecznie w tradycyjnej odsłonie – obecnie poza rustykalnymi modelami mamy do wyboru także nowoczesne wersje, doskonale współgrające ze współczesnymi trendami w budownictwie i aranżacji. Do ich montażu niezbędne są okucia do okiennic – jaki mamy wybór i jak dobrać je do konkretnego modelu?

Okucia do okiennic znów popularne, czyli zalety powrotu do tradycji

Przed roletami zewnętrznymi to właśnie okiennice pełniły funkcję dodatkowej osłony okien, przy okazji stanowiąc atrakcyjną ozdobę budynku. Obecnie znów stają się popularnym dodatkiem do domu, i to niekoniecznie wiekowego lub stylizowanego na rustykalny. Duża dostępność różnych modeli sprawia, że znajdują zastosowanie także w nowoczesnych domach, mieszkaniach czy lokalach. Z tego względu można znaleźć także bardzo szeroki wybór okuć do okiennic drewnianych, aluminiowych lub z PCV, pozwalający na ich montaż oraz swobodne użytkowanie w każdym obiekcie.

okucia do okiennic

Okiennice posiadają wiele zalet, które są obecnie doceniane przez architektów, właścicieli budynków i mieszkańców – do najważniejszych należą:

- ochrona przed słońcem – tego typu osłona okna pozwala doskonale zabezpieczyć wnętrze domu przed gorącem, nie dopuszczając do jego nadmiernego nagrzewania się podczas upałów. Co więcej, można zamknąć okiennice, pozostawiając otwarte okno, dzięki czemu do środka przedostaje się świeże powietrze, co dodatkowo reguluje temperaturę we wnętrzu.

- Ochrona przed deszczem i wiatrem – okiennice świetnie sprawdzają się jako osłona okien przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz uszkodzeniami, które mogłyby być spowodowane przez wichury. Jako dodatkowa izolacja, chronią także budynek przed utratą ciepła.

- Zapewnienie mieszkańcom większej prywatności – okiennice to niezawodny sposób na osłonięcie się przed niechcianymi spojrzeniami, np. w budynku umieszczonym tuż przy ulicy lub posiadającym duże okna tarasowe. Modele z lamelami ruchomymi pozwalają swobodnie zerknąć przez osłonę na zewnątrz.

- Dodatkowa ochrona przed włamaniem – osłony tego typu stanowią także dodatkowe zabezpieczenie; są zamykane od wewnątrz, dzięki czemu mogą ochronić dom przed intruzami.

Jest to także bardzo atrakcyjny wizualnie element, o wiele bardziej estetyczny, niż zewnętrzne rolety – z tego względu coraz częściej stosuje się go w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wykonanych w różnym stylu, rozmiarach, kształtach i kolorystyce, dzięki czemu można dobrać wersję dopasowaną do każdego budynku.

Rodzaje okuć do okiennic przesuwnych i rozwieranych

Ze względu na szeroki wybór osłon okiennych, dostępne są także różnorodne zestawy okuć do okiennic drewnianych, aluminiowych i PCV. Dzieli się je nie tylko pod względem użytego materiału, ale także sposobu montażu i otwierania – dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań, dostosowanych zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego budownictwa. Na rynku można znaleźć okucia do okiennic przesuwnych i rozwieranych oraz posiadających lamele stałe lub ruchome.

Okiennice rozwierane to najbardziej klasyczny model, składający się z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz. Do ich montażu potrzebne są zawiasy, wykorzystują także klamki, zamki lub zasuwki. W przypadku lameli ruchomych – są to charakterystyczne skrzydełka, które można odchylić, by móc spojrzeć przez skrzydło okiennicy na zewnątrz – potrzebne są także dodatkowe okucia, pozwalające na swobodne regulowanie ich pozycji.

Modele przesuwne zazwyczaj są przeznaczone dla nowoczesnego budownictwa. Znajdują zastosowanie w domach, mieszkaniach, a także lokalach użytkowych. Często są wykonywane z PCV lub aluminium, choć są dostępne również modele drewniane – dzięki temu można dopasować je do dowolnego stylu budynku. Doskonale sprawdzają się przy oknach tarasowych – dzięki nim w razie potrzeby można je szybko osłonić, chroniąc wnętrze przed słońcem lub zapewniając mieszkańcom większą prywatność. W ich przypadku nie stosuje się standardowych okuć, tylko specjalne systemy przesuwne, oparte na prowadnicach.

Wybierając akcesoria do okiennic, warto skorzystać z produktów renomowanych producentów, specjalizujących się w okuciach tego typu – dzięki temu można mieć pewność, że będą to wyroby wysokiej jakości, wykonane z najlepszych materiałów, dzięki czemu będą mogły służyć przez długie lata.